Od Mia100 Kamienic do rewitalizacji

16 listopada zdecydujemy nie tylko o tym, kto będzie zarządzał Łodzią, zdecydujemy również o najważniejszej szansie dla naszego miasta – o rewitalizacji Śródmieścia! Od kilku lat przygotowujemy się do największego w Polsce programu ożywienia centrum miasta i podniesienia jakości życia w jego sercu. Żadne polskie miasto nie robiło tego w takiej skali, a na wzorowanie się na miastach zachodniej Europy nie za bardzo pozwalają uwarunkowania prawne. Dlatego testujemy rewitalizację na własny sposób na Księżym Młynie i na tzw. Nowym Centrum, a odnowę budynków i przestrzeni na programie remontowym. Jednocześnie we współpracy z łodzianami oraz administratorami nieruchomości niemiejskich przygotowujemy zasady rewitalizacji w jej części społecznej. Dzięki deklaracjom rządu mamy jedyną i niepowtarzalną szansę przywrócenia śródmiejskich kwartałów miastu – to ostatnie tak duże środki krajowe i unijne. My już to robimy, inni znowu zaczynaliby od zera. Czy zdecydujemy o zaprzepaszczeniu tej szansy, cz też będziemy kontynuować rozpoczętą robotę – zależy od naszych decyzji przy urnach.

Odrobina tego, co się już wydarzyło i co się dzieje teraz.

Lista remontowa 2011-2013

To początki remontów, w części oparte o dokumentacje zamawiane przez administracje nieruchomości w poprzednich latach. Na 2011 roku uczyliśmy się, projektantów i wykonawców, jak remontować, na co zwracać uwagę, a czego unikać jak ognia. Czemu uczyliśmy się? Cóż, administracje nie były przyzwyczajone do kompleksowych remontów, nie było wypracowanych ścieżek opiniowania zadań u konserwatorów, do koordynowania projektów branżowych z architektonicznymi. Natykaliśmy się na kwiatki pominięcia w projektach odtworzenia balkonów (czasem sama udowadniałam za pomocą zaprzyjaźnionego konstruktora, że odtworzenie jest w ogóle możliwe), remontów klatek schodowych czy nawet osuszania piwnic. Stąd plątanina żółtych rur na piętrach zabytku przy Pomorskiej 92 czy zdziwienie administratorów, że rury i kable na elewacjach się chowa. Nie mówiąc już o zaskoczeniu, że ktoś może domagać się nadzoru konserwatora nad KAŻDYM remontem – co zaowocowało odkrywaniem cennych polichromii np. w sklepie mięsnym…

W międzyczasie weszła w życie nowa polityka czynszowa i regulamin przyznawania lokali zamiennych – bardzo trudne społecznie decyzje Rady Miejskiej. Trudne, ale konieczne, bo wg prawa lokatorom przysługują określone przywileje, ale nie jest takim przywilejem blokowanie remontu budynku w bardzo złym stanie, a do takich sytuacji dochodziło.

Z drugiej strony do programu dołączyła możliwość przyznawania w konkursie mieszkań dla absolwentów, wydzielenie puli Lokali dla Kreatywnych i zwiększenie ilości lokali użytkowych np. dla szpitala Rydygiera.

Proces stawiania na centrum został przypieczętowany polityką przestrzenną Łodzi, stawiajacą na rozwój do wewnątrz i zapobieganie rozlewaniu się miasta.

Lista remontowa 2014

Po zebraniu doświadczeń zabraliśmy się za najtrudniejsze remonty, wymagające prucia budynków od piwnic aż po dach. Nie boimy się już najtrudniejszych wyzwań, jak remont famuł przy Ogrodowej czy zabytków rejestrowych. Tam, gdzie trudno wprowadzić lokatorów, szukamy  możliwości remontów przez inne wydziały i na inne funkcje. „Oddaliśmy” do Biura ds. Inwestycji renowację pałacu Steinertów, a Zarządowi Nowego Centrum Łodzi pałac przy ul. Moniuszki.

Ale to nie koniec. Z zespołu roboczego ds. Mia100 Kamienic narodziło się Biuro ds. Rewitalizacji. Nasze potrzeby i wysiłki znalazły bowiem uznanie w oczach rządu – ruszają przygotowania programu rewitalizacji kwartałowej. Rewitalizacji, już nie samych remontów! Czekamy na decyzję organów UE, czy zaakceptują zaproponowaną przez nas bezzwrotną pomoc dla wspólnot mieszkaniowych i innych właścicieli budynków w Strefie Wielkomiejskiej – bez tego nie wyobrażamy sobie rewitalizacji.

Przed chwilką przyjęliśmy też Gminny Program Opieki nad Zabytkami, przypieczętowujący inwestowanie w to, co najcenniejsze i co stanowi o duszy Łodzi.

Czy było warto? Tak, jako członek ww. zespołu jestem dumna, że ruszyliśmy dotąd nienaprawialne – odnawiamy centrum!

Mia100 Kamienic na fb – sprawdź, co zostało zrobione!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>