Moja Łódź z przewodnikiem

W ramach nieco mniej typowej kampanii wyborczej chciałabym pokazać najbliższe mi kawałki mojej Łodzi, z konieczności wybiórczo, ale nadrobimy to w cieplejszej porze roku. Razem z Pawłem Bliźniukiem organizowaliśmy już wycieczkę interwencyjną „Nie tylko Kingsajz”, która miała przekonać opornych radnych, że warto, by w zdewastowanym budynku przy ul. Wólczańskiej zamieszkała Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Jak zapewne wiecie, z tą radą to się nie udało, oby kolejni radni nie szkodzili zabytkom.

Za nami już dwie wycieczki – z Bartkiem Mielniczkiem oglądaliśmy budynki wyremontowane w ramach programu Mia100 Kamienic, w którego zespole mam zaszczyt pracować. Kolejną wycieczkę odbyliśmy ze znawcą murali Bartkiem  Stępniem – pokazał nam ścienne malowidła reklamowe PRL-u.

Zapraszam na dwa ostatnie „spacery przedwyborcze”, tym razem o bardzo bliskiej mi Łodzi fabrycznej. Wraz z właścicielami Centrum Biznesowego Synergia organizowaliśmy spotkanie właścicieli zabytków pofabrycznych z władzami miasta i regionu, by zainicjować opracowanie programu wsparcia adaptacji takich obiektów. Program jest przygotowywany przez Biuro Przedsiębiorczości, a pierwszym efektem jest powołanie opiekuna inwestora lokalnego i wspólna z Miastem oferta na targach nieruchomości.

Odcinek 1. Widzew – 8 listopada odwiedzimy z Bartkiem Mielniczkiem Monopol Spirytusowy, osiedle Grembach, Ariadnę i Widzewską Manufakturę. Start o godz. 11.00 przy wejściu do dawnego Polmosu, obecnie Monopolis, przy ul. Wydawniczej 4. Będzie okazja poznać historię fabryk, ale też zapytać o problemy i plany na przyszłość.

Odcinek 2. Katedralna – 9 listopada z Elą Pędziwiatr zwiedzimy kawałek Centralnego Muzeum Włókiennictwa, fabrykę Silbersteina, Art Inkubator i wybierzemy się na zmieniający się Księży Młyn. Startujemy również o 11.00 sprzed wejścia do skansenu Muzeum Włókiennictwa.

Ze względu na odległości proszę o zabranie ze sobą biletów MPK.

Chciałabym serdecznie podziękować właścicielom zabytkowych fabryk za życzliwe ich udostępnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>