Co dalej, czyli Codziennie dla Łodzi

Szanowni sąsiedzi!

Zdecydowałam się prosić Was o możliwość kontynuowania pracy w Radzie Miejskiej. Co robiłam, będziecie wiedzieli po przejrzeniu wpisu  „Czas podsumowań” a co chciałabym robić w kolejnych latach?

Mieszkam w śródmieściu, w sercu miasta, spacerem na Piotrkowską docieram w 15 minut. Znam problemy z kłopotliwymi sąsiadami, z parkowaniem, z wycinaniem drzew, z wieloletnimi zaniedbaniami ulic, skwerów, kamienic, a przede wszystkim z problemami społecznymi, powodującymi często stygmatyzację mieszkańców centrum. Cała strefa wielkomiejska ma takie problemy! Nie będę mamić, ze poradzimy sobie ze wszystkim w kilka lat – to nierealne. Procesy rewitalizacji przy dogodnych warunkach prawnych to co najmniej kilkanaście lat i jest to ciągły proces, a nie zryw inwestycyjny! Jakie są więc wg mnie priorytety na „kolejną kadencję”? Nie będzie tu niespodzianek, ani fajerwerków – za to dużo wyzwań i pracy.

– wdrożenie pełnego programu rewitalizacji – z działaniami społecznymi, wspieraniem dzieci i młodzieży, pomocą „młodym dorosłym” w starcie, z aktywizacją zawodową rodziców i wyciąganiem z domów seniorów

– opracowanie i uruchomienie systemowego, nie akcyjnego programu odpracowywania zadłużenie czynszowego

– zapewnienie z funduszy zewn. wsparcia finansowego remontów budynków wspólnot mieszkaniowych i pomocy organizacyjnej ze strony urzędników

– uruchomienie realnego i funkcjonalnego programu wsparcia wymiany pieców węglowych

– i zapewnienie doradztwa prawnego, zwłaszcza dla lokatorów „czyszczonych” kamienic

przywracanie zieleni i tworzenie niewielkich przyjaznych enklaw na podwórkach, w kwartałach i przy ulicach (mimo niekorzystnych przepisów w tym zakresie)

– zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na ulicach, również na ulicach  strefy wielkomiejskiej (żyjący tu ludzie mają takie samo prawo do bezpiecznego otoczenia, jak mieszkańcy obrzeżnych osiedli)

– należy też wprowadzić zasadę udziału mieszkańców w przygotowaniu założeń remontów przestrzeni publicznych w ich okolicy i zasadę ich udziału w odbiorach prac

– dostosować zasady budżetu obywatelskiego do oczekiwań łodzian i zwiększać udział wydatków, o których zdecydowali mieszkańcy, w całości wydatków budżetu miasta

– szukać ciekawych form konsultacji społecznych i wychodzić z konsultacjami blisko ludzi – udział łodzian w decydowaniu o mieście to warunek rozwoju Łodzi!

– i najbardziej kosztowne wyzwanie – zwiększenie komfortu podróżowania autobusami i tramwajami oraz oczekiwania na przystanku! Nowoczesne miasto nie może lekceważyć potrzeb pieszego, pasażera MPK i rowerzysty.

W każdej z tych dziedzin już coś zrobiłam. Potrzeb jest oczywiście o wiele więcej, mam nadzieje, że moja dotychczasowa praca dla Państwa świadczy, że je dostrzegam i staram się je realizować. Proszę o Państwa głos, drodzy sąsiedzi. Czekam na Was pod nr 1 na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu 5  – Katedralna, Górniak, Stary Widzew, w tym Księży Młyn i Manhattan.

Jeśli macie pytania – proszę o wpisanie ich do komentarzy lub przesłanie mailem – ula.niziolek@gmail.com

Ula Niziołek-Janiak

 

One thought on “Co dalej, czyli Codziennie dla Łodzi

  1. Do programu mogę jeszcze dodać obiecane przez Hannę Zdanowską remonty wszystkich wymagających remontu chodników i podnoszenie platform przystanków wraz z ich wyposażeniem. Bardzo cieszy mnie ta deklaracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>