Świat wg Wielkiego Rewitalizatora

Spotkaliśmy się dziś z dziennikarzami przy neorenesansowej kamienicy Szykierów przy ul. Północnej 1/3, zbudowanej w latach 1896-1901, a nieremontowanej pewnie co najmniej od wojny. To ta z 300-metrowym ceglanym składem ryb w piwnicy. Wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Za moment ten efektowny narożnik zacznie znowu zdobić okolice Parku Staromiejskiego, a doszły nam jeszcze prace konserwatorskie przy sztukateriach i polichromiach w… dawnym sklepie mięsnym. Chcieliśmy podzielić się z łodzianami tym odkryciem, przy okazji pokazując kolejny gruntowny remont zabytku w ramach programu. Wiszące kable, szachty z instalacjami, wzmacniane i wymieniane stropy kolejny raz jednak nie przekonały Naczelnego Rewitalizatora, że Miasto kamienic to nie pacykowanie elewacji. Nie wiem czego trzeba, by to dotarło do głuchych na fakty uszu. Tym razem usłyszeliśmy, że remonty są za tanie i – uwaga! – nie uwzględniają analizy ekonomicznej (patrz opłacalności) remontu zabytku. To, że prace są prowadzone na podstawie projektów, a te wykonano wg orzeczeń ostanie technicznym dla pana nie ma znaczenia, Pan wie lepiej. Bez wiedzy o zakresach prac i dokumentacji.

Tak, panie Rewitalizatorze, były remonty tylko elewacji. Gdy mieliśmy do dyspozycji jedynie projekty, zamówione pewnie za pana rządów – projekty niepełne, bo do takich remontów przyzwyczajeni byli administratorzy. Mogliśmy albo ruszać z robotą, albo czekać rok – w tym przypadku dziś krzyczałby Pan, że robimy za mało. A, no tak, i tak Pan tak krzyczy.

Długo musieliśmy przekonywać administracje, że czasy się zmieniły i teraz ma być robione wszystko, co jest potrzebne – że rury i kable na elewacji się chowa, a nie maluje na żółto, a balkony, gdy tylko się da, odtwarza, zamiast ucinać. Że w budynku ma być ogrzewanie i łazienka. I że najemca odpowiada za wygląd szyldu i z zaakceptowanym przez plastyka miasta jego firma nie padnie. Wie Pan, jakie padały argumenty? „Nigdy tak nie robiliśmy”.

O opłacalności – tak, nie opłaca się remontować zabytków, zawsze taniej postawić bloki w najdalszym zakątku miasta. To Państwa koncepcja. Nasza to budowanie szacunku do przeszłości i zachęcanie do włączenia się w odnowę Łodzi. Czy robimy to idealnie? Pewnie nie. Są zgłoszenia poprawek gwarancyjnych. Ale robimy coraz lepiej i coraz lepszych mamy wykonawców.

Mówił Pan o 950 odnowionych przez Pana elewacjach – to czemu ich nie widać, a Miasto Kamienic zmienia ulice i pokazuje, że można? Ciekawe – chwali się Pan nawet częściowymi remontami elewacji, a nam zarzuca za mały zakres prac? Hipokryzja czy celowe „widzę źdźbło w oku bliźniego, a belki w swoim nie widzę”?

Wasze miasto to miasto tandetnych handlowych budek, rozsianych wśród kamienic, bo nie starcza Wam wyobraźni, by zachęcić sprzedawców do przeniesienia się na parter wyremontowanej kamienicy. Wasze miasto to sprzedaż zabytków bez żadnych warunków – i zbieramy nadal tego żniwo. Wasza rewitalizacja to „centrum rewitalizacji” na dziadoparkingu po remizie. I nasza – mieszkańców walka, by zachować resursę rzemieślniczą.  I postój taksówek kosztem chodnika – byle kupić dostawców wyborczych ulotek. I obniżenie stawek za parkowanie w czasie, gdy należy zniechęcać do pakowania się autem do centrum. I pomnik byle jakiego prezydenta zamiast skweru i wbrew obywatelskiemu projektowi uchwały – by przypodobać się dalekiemu prezesowi. I konsultacje – tylko, gdy tego wymaga ustawa albo Unia. Nie życzę sobie takiej Łodzi. Znowu.

Wielki Rewitalizatorze, żeby krytykować, najpierw trzeba samemu coś zrobić. Bo 10 kamienic w 7 lat (jak twierdzi WBiL) to kpina.

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3588465,miasto100-kamienic-odkryto-fasety-i-polichromie-w-kamienicy-przy-polnocnej-w-lodzi-zdjecia,id,t.html

http://tvtoya.pl/news/show/8299

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>