Łódź jak Gdańsk czy Warszawa

17.02.2015 Mamy pomnik historii!

Dziś o godzinie 15.30 w pałacu Izraela Poznańskiego Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył prezydent Hannie Zdanowskiej rozporządzenie o nadaniu łódzkim zabytkom zaszczytnego statusu pomnika historii. Poniżej zawartość rozporządzenia z opisem granic i mapkami obszaru pomnika historii :)

granice zał. nr 1 PH zał. nr 7 PH zał.nr 4 PH zał.nr 5 uzasadnienie zał. nr 2 zał. nr 3

26.05.2014 Rada Ochrony Zabytków pozytywnie zaopiniowała wniosek Łodzi o nadanie statusu Pomnika Historii. To pierwszy w łódzkiem wniosek o ten przywilej, w dodatku prawdopodobnie obszarowo najbardziej rozległy.
Tytuł ten miałby być przyznany pod tytułem „Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta poprzemysłowego” następującym zespołom/układom:
– układowi historycznemu ul. Piotrkowskiej wraz z pl. Wolności, Białą Fabryką i układem rezydencjonalnym, skansenem i parkiem,
– zespołowi fabryczno-mieszkalnemu Scheiblera – Księżemu Młynowi, Centrali wraz z Parkiem Źródliska,
– części imperium Izraela Poznańskiego tj. pałacowi z biurem fabrycznym i przędzalni wysokiej
– Staremu Cmentarzowi
– cmentarzowi żydowskiemu.
Co oznacza dla miasta przyznanie takiego statusu jego zabytkom?
– wkroczymy do pierwszej ligi miast historycznych
– zrobimy krok ku Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
– to skuteczna promocja wewnętrzna i zewnętrzna miasta i regionu
– nobilitowane będą wreszcie zabytki poprzemysłowe
– Łódź wpisze się w międzynarodowe mapy turystyczne
– potencjalnie, choć nieformalnie uzyskamy szanse na pozyskiwanie dotacji ministerialnych na łódzkie zabytki,
– ale PRZEDE WSZYSTKIM – już sama pozytywna opinia Rady oznacza, że kłamstwem jest odmawianie Łodzi wartości jako miasta historycznego, zabytkowego. Miasta, które śmiało można porównywać do 55 Pomników Historii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_historii)!
To przywilej, ale i obowiązek. Miasto będzie musiało zorganizować skuteczne zarządzanie tymi obszarami i efektywne promowanie zabytków oraz sprawny nadzór nad ich stanem.

26 czerwca odbędzie się spotkanie Społecznych Opiekunów Zabytków, TOnZ-u i PTTK-u z członkiem Rady Ochrony Zabytków, p. Wiesławem Kaczmarkiem i Miejskim Konserwatorem Zabytków. Tematem będzie właśnie wykorzystanie szans, jakie daje nadanie statusu Pomnika Historii oraz wynikających z tego działań.
Obecnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje projekt zarządzenia Prezydenta RP o nadaniu statusu Pomnika Historii ww. 5 grupom zabytków – świadków niezwykłej historii Łodzi i jej roli w uprzemysłowieniu kraju. Mam nadzieję, że bardzo krótko będziemy czekać na uhonorowanie naszego miasta. A gdy podpis zostanie już złożony, niech się wstydzą ci, którzy wyśmiewali się z ludzi, twierdzących, że nasze miasto ma tak wartościowe zabytki jak Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Toruń czy Frombork!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>