Na słowie monopolisty polegaj jak na…

Światło dzienne ujrzała decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków o uchyleniu nakazu wykonania projektu i przeprowadzeniu rekonstrukcji kamienicy PGE zw. Niewidzialną. Wiele razy odsądzałam od czci i wiary konserwatorów zabytków i nadzór budowlany. Czas się pokajać. Bezradność ta jak widać wynika z niedoprecyzowanych przepisów ustawowych lub (bardziej w to wierzę) z bzdurnych, niezgodnych z duchem prawa orzeczeń Generalnego Konserwatora Zabytków. Decyzja MKiDN jest kolejnym przykładem, w którym organ najwyższy, powołany do stania na straży i egzekwowania ochrony dziedzictwa kulturowego kompromituje siebie i obowiązujące prawo. Z uzasadnienia wynika tak naprawdę, że wszelkie zapisy Ustawy o Ochronie Zabytków czy Prawa Budowlanego mające umożliwić rekonstrukcję zabytku wyburzonego niezgodnie z prawem lub z jego naruszeniem nie mają żadnej mocy sprawczej.

Art.49 Ustawy mówi o możliwości nałożenia przez konserwatora obowiązku przeprowadzenia prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy zabytku. Wg Prawa budowlanego roboty budowlane to budowa, przebudowa, montaż, remont lub rozbiórka budynku. Uznając, że w katalogu tym nie mieści się odbudowa/rekonstrukcja obiektu budowlanego GKZ tak naprawdę uznał również, iż rozbudowa budynku nie jest robotą budowlaną – zapraszam więc do rozbudowywania czego się tylko zechce bez pozwolenia na budowę!

Ministerstwo wskazuje też, co jest równie kuriozalne, że materiały archiwalne czy wizualizacja przygotowana przez PGE obiecująca łodzianom rekonstrukcję kamienicy w formie docelowej nie pokazują jak miałaby wyglądać elewacja budynku. Jednocześnie odmawia się służbom konserwatorskim nakazania właścicielowi wykonania projektu budowlanego rekonstrukcji, który doprecyzowałby wymiary, rozmieszczenie elementów, materiały i kolorystykę elewacji!

Wobec takiego orzeczenia warto zapytać „Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NIEMATERIALNEGO” jak wedle jego interpretacji prawa można wyegzekwować rekonstrukcję tej kamienicy, ale także rekonstrukcję willi przy Zgierskiej 213, będącą elementem branym pod uwagę przy wydawaniu wyroku w zawieszeniu… A może, skoro konserwatorski nakaz wykonania rekonstrukcji jest nie zgodny z prawem, to i rozbiórka kamienicy, uwarunkowana jej rekonstrukcją była złamaniem prawa? Ile jeszcze absurdalnych, niezgodnych z celem stanowionego prawa orzeczeń GKZ musi zapaść, by na to stanowisko został powołany prawdziwy, merytoryczny konserwator, Panie Ministrze? Ile zabytków zachowanych w kawałku? Ile reliktów po zabytkach nas czeka?

Niezaprzeczalne jest, że PGE nie dotrzymało umowy, niezaprzeczalne, że wyburzyło fragment zabytkowej, najcenniejszej dla miasta przestrzeni, mamiąc nas, łodzian i ówczesne władze miasta obietnicami. Szanowni łodzianie, szanowna Pani Prezydent, może czas na zmianę dostawcy prądu?

Strona internetowa protestu przeciwko nieodbudowaniu przez PGE kamienicy: http://piotrkowska58.pl/

One thought on “Na słowie monopolisty polegaj jak na…

  1. Ciesze sie ze znalazlem twoja stronke, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w google na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podlacz sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone google.
    Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
    pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>